logo
Inno02

Winda znacznie ułatwia życie mieszkańców czy użytkowników budynku, w którym się znajduje. Nowsze dźwigi osobowe są przeważnie bezpieczniejsze, szybsze i bardziej komfortowe od tych starszych, które z konieczności poddaje się modernizacji. Windy w budynkach mieszkalnych podnoszą standard życia lokatorów. Cenią je szczególnie osoby starsze, w tym te mające trudności z poruszaniem się, i młode mamy wybierające się po zakupy z niemowlakiem. Prace konserwatorskie przedłużają żywotność wind – każdy długo i intensywnie eksploatowany dźwig osobowy czy osobowo-towarowy się zużywa. Poniżej wyjaśniamy, w jaki sposób należy dbać o stan techniczny wind w obiektach wielorodzinnych.

Konserwacja dźwigów osobowych

 

Winda stanowi niezwykle praktyczne rozwiązanie. Jednak aby działała prawidłowo, powinna być regularnie poddawana przeglądom technicznym przeprowadzanym przez właściwe jednostki oraz spełniać aktualnie obowiązujące standardy bezpieczeństwa. Dźwigi osobowe, których stan techniczny okaże się zły, muszą zostać zmodernizowane lub wymienione na nowe. Konserwacja wind podnosi poziom ich bezpieczeństwa, niweluje ryzyko wystąpienia poważnych awarii, usprawnia ich funkcjonowanie. Systematycznie wykonywane prace konserwatorskie zapewniają wydajne działanie omawianych urządzeń. Pozwalają również uniknąć nieprzewidzianych i nieuwzględnionych w budżecie wydatków związanych z koniecznością naprawy nagłej bądź ukrytej usterki.

Regularna kontrola sprawności dźwigów osobowych jest w świetle obowiązujących przepisów prawnych niezbędna. Dzięki niej winda działa bezawaryjnie, a korzystanie z niej jest bezpieczne i komfortowe. Dlatego jej konserwację przeprowadza się raz na sześć miesięcy. Na prace konserwatorskie składają się czynności przeglądowe i działania modernizujące. Ich celem jest między innymi zwiększenie maksymalnego udźwigu, podniesienie efektywności energetycznej czy usprawnienie pracy podzespołów elektrycznych. Zgodnie z przepisami każda winda powinna być poddawana przeglądowi technicznemu nie rzadziej niż raz na miesiąc. Ponadto raz na pół roku wskazane jest wykonanie generalnej rewizji ogólnej dźwigu. Dodatkowo winda raz na rok powinna przejść badanie Urzędu Dozoru Technicznego. Nie można zapomnieć także o wyborze najlepszego oleju – szczególnie ważnego w przypadku dźwigów hydraulicznych. W ramach przeglądu technicznego wind wykonuje się ponadto test zaworu bezpieczeństwa w cylindrze czy test chwytaczy. Przeprowadzenie wspomnianych prac warto powierzyć firmie takiej jak nasza, czyli mającej wieloletnie doświadczenie w zakresie konserwacji i naprawy dźwigów, w tym tych znajdujących się w budynkach mieszkalnych.